Otevřeno i v neděli

Geometrie

Proč je geometrie kol důležitá

Geometrie kol

Seřízení geometrie kol má zásadní vliv na míru opotřebení a odolnost pneumatik. Hodnoty geometrie kol nastavené výrobcem vozidla minimalizují míru opotrebení běhounu a maximalizují komfort řidiče a spolucestujících. Správně seřízená geometrie všech 4 kol snižuje opotřebení běhounu pneumatik a spotřebu paliva. Zároven zpřesňuje ovladatelnost vozidla a zvyšuje tak jízdní bezpečnost.

Seřízení geometrie kol versus vyvážení kol

Lidé často zaměnují seřízení geometrie kol s vyvážením kol. Přitom se jedná o zcela odlišné činnosti. Seřízení geometrie kol spočívá v seřízení odklonu a sbíhavosti všech kol tak, aby se po vozovce odvalovaly kolmo a jejich podélné osy svíraly symetrický úhel. Naopak správné vyvážení kol zajištuje, že při vysokých rychlostech nevznikají u vozidla žádné vibrace.

Proč dochází k rozhození geometrie kol?

Geometrie kol muže být rozhozena, pokud kolo ve vyšší rychlosti narazí na obrubník nebo vjede do výmolu. Příčinou může ovšem být i závažnější nehoda, která geometrii kol zcela rozhodí. Nesprávně seřízená geometrie kol způsobuje rychlejší opotřebení hran běhounu a následně horší jízdní stabilitu vozidla. Zároveň to pro vás velmi často znamená častější výměnu vašich pneumatik, než jste očekávali.

Hlavní důvody, proč si nechávat správně seřídit geometrii kol, jsou:

  1. Ušetří vám peníze.
  2. Vaše pneumatiky vydrží déle.
  3. Vaše vozidlo bude jezdit plynule s nižším valivým odporem.

Na čem u nás měříme geometrii?

Používáme profesionální 3D laser geometrii od firmy Vamag a CCD laser geometrii od firmy Bosch.